Чи буде наша школа носити ім'я Т. Г. Шевченка?

Представники громадських організацій Житомира звернулися до міського голови Володимира Дебоя з проханням про внесення в порядок денний наступної сесії Житомирської міської ради питання про повернення імені Т.Г. Шевченка житомирській школі №1.

Відомо, що в 1929-30 роках українська школа на Мальованці носила ім’я Т.Шевченка. Це засвідчив відомий в українській діаспорі письменник, який свого часу навчався у цій школі Юліян Мовчан у книзі «Незабутнє і непрощенне».

Цитуємо Юліяна Мовчана:

«Від кінця 1929 року я вже був учнем семирічної школи ім. Тараса Шевченка на Мальованці в Житомирі…

Вже розміщення самої школи не могло не подобаися. Вона стояла на горбку, не в самому місті, а трохи далі. З одного боку покручені береги кришталево-чистої води річки Кам’янки, а з другого, ген далеко на південь, розлогі поля і ліски сіл Альбинівки та Барашівки з їх потопаючими в зелені хуторами, які оточували Житомир з півдня.

Але школа на Мальованці була для мене симпатичною ще з інших причин. Хоч вона вважалася міською школою, проте в порівнянні до самого міста Житомира, яке подібно до інших більших міст України було здебільшого зрусифікованим, наша школа була в той час на 100% українською школою. Чи в самій школі, чи її подвірї в той час російської мови не було чути.

Чому школа на Мальованці в той час була українською – зрозуміло. По-перше, це було наслідком, як його назвав наш літератор Юрій Лавриненко «розстріляного відродження», яке мало місце в Україні в двадцятих роках і під час якого, хоч і з певними обмеженнями, проте досить високо і досить швидкими темпами пішов зріст української культури в усіх її галузях. По-друге, можливо, саме завдяки тому відродженню, учительський персонал школи в ті роки в основному складався з українських патріотів. Такими були директор Пурієвич, вчителі співу, фізкультури, фізики та української мови (на жаль, прізвища вже позабував). У шкільній бібліотеці в той час ще можна було знайти і позичити для читання книжку будь-якого, згідно з пізнішою термінологією, «буржуазного націоналіста» - починаючи від Ол. Олеся і В.Винниченка – і кінчаючи тогочасними молодими Миколою Хвильовим та Михайлом Івченком...»

Директор школи №1 М.В.Мельник разом з педагогічним колективом підтримують ініціативу громадськості щодо повернення школі імені Т.Г.Шевченка.

Ми сподіваємося, що міська влада та депутати  також беззаперечно підтримають нашу ініціативу.